Lenka Hudousková - majitel franšízy | hypoteční makléř
Karlovo náměstí 72, 280 02 Kolín
+420 728 735 858
hypoteky.kolin@gpf.cz

KOLIK MUSÍTE VYDĚLÁVAT, ABY VÁM DALA BANKA HYPOTEČNÍ ÚVĚR?

V současné době neustále slyšíme z televizí a rádií, že ČNB zpřísňuje podmínky pro získání úvěru na bydlení, že v souvislosti s tím počet poskytnutých hypoték výrazně klesá, a že je čím dál těžší hypotéku získat. Ano, to je pravda, ale takový katastrofický scénář, jak je někdy předkládán, se ve skutečnosti neděje. Osobně si myslím, že neklesla schopnost získat úvěr o tak hrozivá procenta, která se publikují, ale jsou to spíše obavy potenciálních klientů, že úvěr nedostanou, která způsobují, že do banky raději vůbec nejdou.

Pojďme se tedy podívat na to nejčastější co je zmiňováno, a to je nutný příjem – bonita, pro získání hypotečního úvěru.

Banky se při posuzování bonity klienta, který žádá o hypoteční úvěr, řídí doporučením ČNB ohledně maximální výše zadluženosti v poměru k jeho celkovým příjmům. Jedná se o příjmy domácnosti, ať je jím jeden člověk nebo rodina s dětmi. Banky zajímá průměrný čistý měsíční příjem domácnosti a zároveň i jeho dvanáctinásobek, tzn. čistý roční příjem. Podle těchto ukazatelů pak banky určují, zda pro ni mají klienti dostatečně vysoký příjem pro získání požadovaného úvěru, při současném dodržení, bankou stanoveného, životního minima počítaného podle členů domácnosti.

Platí tedy: maximální výše součtu všech existujících splátek úvěrových závazků, vč. požadované hypotéky, nesmí překročit 45% z průměrného čistého měsíčního příjmu domácnosti a zároveň součet zůstatků všech těchto úvěrů nesmí překročit 9 násobek ročního příjmu.

V tabulce najdete odhadovaný čistý měsíční příjem domácnosti, který je potřebný pro získání úvěru při dvou různých splatnostech a zároveň s různou výší investovaných vlastních prostředků.

*pravděpodobně není splněna podmínka životního minima. Informace v tabulce jsou orientační a mohou se v jednotlivých bankách lišit. Jedná se o průměrný údaj. Pokud již máte nějakou splátku, pak je potřeba tuto splátku vynásobit 2,2 a přičíst k údaji v tabulce.

Druhou podmínku si spočítá každý jednoduše sám. Svůj roční příjem vynásobíte 9 a případně odečtete zůstatky splácených úvěrových závazků. Zbytek je maximální výše hypotečního úvěru, o který lze v bance požádat. První pravidlo má ale vyšší váhu, takže ne vždy se dopočítáte k hraničnímu limitu.

Pokud byste tedy chtěli znát konkrétní výši úvěru podle vašich příjmů a výdajů, není nic jednoduššího. Zavolejte či napište a já vám vypočítám maximální hypotéku a přidám aktuální úrokové sazby, včetně odpovídajících splátek, a nakonec Vám úvěr i zdarma vyřídím.

Hypotéka není tak nedostupná, jak by se mohlo zdát.

Lenka Hudousková hypoteční makléř

Lenka HUDOUSKOVÁ, Karlovo nám. 72, Kolín, mob: 729735858, mail: lenka.hudouskova@gpf.cz